Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Rektal Prolapsus Nedir?

Halk arasında makat sarkması olarak bilinen rektal prolapsus hastalığı, kalın bağırsağın makat bölgesine yakın olan son kısmı olarak adlandırılan rektum'un anal  bölgeden dışarı doğru sarkmasıdır. Bu hastalık sonucunda makatta yer alan dışkı tutma kasları (sfinkter) zayıflar . Sfinkterlerin zayıflaması ile birlikte mukus adı verilen sümüklü sıvı ya da dışkı gelebilir. 
 
Erkeklere nazaran kadınlarda daha sık görülen makat sarkması rahatsızlığı özellikle çok sayıda doğum yapan kadınlarda görülmektedir. Çok  sayıda doğum yapan kadınların yaklaşık %45 inde leğen kemiği bünyesindeki  organlarda genel bir sarkma durumu  meydana gelebilir. Buradan sarkan organlar  ise vajina, makat ve mesanedir. Çocuklarda 1 ve 5 yaş aralığında daha sık rastlanılan makat sarkması  rahatsızlığı erişkin bireylerde ise 40 yaşından sonra sıklaşmaktadır. 
 
Çok fazla doğum yapan kadınların %45 ‘inde görülebilen makat sarkması, kronik kabızlık rahatsızlığına sahip kişilerde ise % 55-70 oranı arasında görülmektedir. 
 
Şiddetli ishal yaşayan hastaların %20 sinde görülebilen bu hastalık ayrıca dışkı yumuşatıcı ilaçların kullanımı, yaşlılık, omurilik yaralanmaları sonrası, uzun süreli ıkınmalar, enfeksiyon, KOAH ve aşırı öksürme sonucunda da oluşabilmektedir. 
 
Makat sarkması (rektal prolapsus) genellikle hemoroid (basur) , rektal polip ve rektum kanseri ile karıştırılmaktadır. Fakat bunlar birbirlerinden farklı hastalıklardır. 
 
Basur (hemoroid) ve rektal prolapsus hastalıklarında görülebilen ortak özellikler makattan kanama ve sarkma gibi belirtilerdir. Ancak rektal prolapsus hastalığında bağırsağın çok daha üst kısmı dışarı çıkar. Hemoroid hastalığın da  ise bağırsağın anal bölgeye en yakın kısmı dışarıya doğru fıtıklaşmaktadır.

Rektal Prolapsus  Ne Tür Komplikasyonlar Yaratır?

 • Kanser:  Rektal prolapsusun oluşmasından sonra rektum kanseri oluşum şansı 5 kat daha artmaktadır. 
 •  
 • Şiddetli ağrı: Makat bölgesinde şiddetli ağrılara neden olmaktadır.
 •  
 • Bağırsakta Sıkışma : Makattan sarkan kısmın arasına ince bağırsağın sıkışması durumunda bağırsak çürümesi meydana  gelebilir.
 •  
 • Bağırsak delinmesi : Anal bölgeden sarkan rektum bölümün de  çeşitli sürtünmeler sonucunda  delinmeler oluşabilir. 
 •  
 • Anal fistül
 •  
 • Makat apsesi oluşumu 
 •  
 • Dışkı tutamama, gaz kaçırma

Tanı Nasıl Konur? 

Uzman hekim tarafından yapılan muayene sırasında çoğu zaman makat sarkması (rektal prolapsus) tanısı konur. Hastalar muayene olurken öncelikle yatarak ardından çömelmeleri ve ıkınmaları istenilerek muayene edilir. Bu sayede rektal prolapsus olgularında genellikle tanı konur. Muayene ederken hekim, belirgin bir şekilde makat sarkması saptanırsa, ödem oluşmaması için doktor bağırsağı makat içene doğru iter. 

Ameliyatsız  Rektal Prolapsus Tedavisinin Yararları Nelerdir?

Ameliyatsız yöntem ile te tedavi olan hastaların en büyük avantajı tedavi sonrasında oldukça rahat bir biçimde yürüyerek evlerine veya işlerine gidebilmeleridir. Öyle ki, hiçbir iş gücü  kaybı yaşamadan  hastanede yatış  gerektirmeyen ameliyatsız makat sarkması tedavisi , ağrıları da belirgin bir şekilde azalmaktadır.
 
Ayrıca  ameliyatsız tedavi yöntemin de narkoz uygulanmaz . Bu nedenle tedavide herhangi bir narkoz riski yoktur . Sadece lokal anestezi altında uygulanır ve hiçbir risk ile karşılaşılmaz. Bununla birlikte  tedavi yöntemi ameliyatsız olduğu içim hastalarda sıklıkla görülen  ve tedavileri olumsuz yönde etkileyen ameliyat stresi veya korkusu görülmemektedir.
 
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Özer Özdemir
UZM. DR. Özer Özdemir
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Makat Darlığı (Anal Stenoz) Hastalığı Nedir?

Makat Darlığı (Anal Stenoz) Hastalığı Nedir?

Makat darlığı, anal kanalın daralması ve çapının ufalması durumuna denir. Öyle ki söz konusu makat darlığında kanal neredeyse bütün elastikiyetini kaybeder. Aynı zamanda anal stenoz , anal darlık olarak da tanımlanabilen makat hastalıkları arasındadır.