Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

HPV sonucu genital bölgede oluşan genital siğillere aynı zamanda kondilom denir. Bir diğer adı da kondülom ‘dur. Cinsel yolla ulaşan HPV nin birden fazla türü var. Düşük risk ve yüksek risk adı altında gruplandırılan siğillerin tümüne kondilom adı verilir. HPV virüsünün sebep olduğu bir çeşit cilt lezyonudur.
 
HPV yalnızca genital bölgede kondilomlara (siğillere) neden olmaz. 200’e yakın HPV virüsü vardır. Bu virüslerin içinde rahim ağzı kanserine ve bazıları da  ağıza bulaşıp boğaz kanserine önemli birer etken oluşturmaktadır.
 
Bütün HPV enfeksiyonları kansere neden olmaz. Aslında birçok virüs türü de belirti vermeden geçebilmektedir. Ancak sessiz ve hızlı ilerleyerek çok kötü sonuçlara da neden olan tipleri de mevcuttur. Bu tamamen virüsün türüne bağlı olarak değişiklik gösterir. Virüs bulaştığında eğer kişinin bağışıklık sistemi güçlü ise bu virüsle baş eder  ve buna bağlı belirtiler ortaya çıkmadan etkisiz hale gelir. Fakat bu HPV nin tehlikesiz olduğunu göstermez.
 
HPV virüsün bir çok alt tipi vardır. Kendi kendine ve hızla çoğalabilen hücrelere neden olmaktadır. Bu virüsler kontrolsüzce gelişip çoğalma özelliği nedeniyle ciltte  kanser oluşturma riskini beraberinde getirir. TİP16 ve TİP 18 HPV tipi rahim ağzı ve vulva kanserinde rol oynar. 
 
HPV virüsü olan biriyle cinsel ilişki sonrası direk partnere bulaşır. ilişki sırasında  genital bölgede daha önceden var olan küçük yırtık sıyrıklar sayesinde ciltte temas sonrası bulaşmaktadır. Virüs erkek meni içinde saptanmamıştır. Bu da temas yoluyla bulaştığını bize açıkça beyan etmektedir.
 
Kondilom var ise bulaşıcılık çok fazla vardır. Virüs insan vücuduna girdikten yıllarca hiçbir bulgu vermeden sessizce kalabilir. Cinsel yaşamı aktif olan bir çok kişide görülen bir hastalıktır. Çok fazla partner sahibi olan  kişilerde daha sık görülür.
 
Gebelik sırasında kondilom çok sıkı bir takip gerektirir. Normal doğum sırasında rahim içinde bulunan kondilomlar temas yoluyla  bebeğin ağzına geçebilir.
 
Hastaların büyük bir kısmında bulaşmadan sonra 1/5 ay içinde bulgu vermeye başlar. Birçok hastada da yıllar sonra ortaya çıkabilmektedir. Kondilom genellikle genital çevrede küçük et benine benzer şekilde ortaya çıkar. Bu bulgular  kişi tarafından hissedilebilir durumdadır. Fark edildiği an kesinlikle vakit kaybetmeden muayene olup tedavinin başlanması gerekir. Hızla ilerleyen kondilomlar  çok farklı bölgelere yayılım gösterebilir. Bununda tedavisi daha uzun ve iyileşmesi daha geç olur. 
 
Genelde kondilomlar yumuşak beyaz bazen de renkli olabilir. Karnıbahar benzer bir şekli vardır. Faklı şekilleri olabilmektedir. Bazen düz bir yapıda olabilirken bazen de karmaşık bir yapı sergiler. Nadiren makat ve ağız içinde görülür. Çok hızlı ve kötü sonuçları beraberinde getiren HPV enfeksiyonunu belirtileriniz olduğunda veya ufak bir şüpheye dahi girdiğinizde mutlaka uzman hekime gitmeniz gerekir. 
 

Kondilom Tedavisi 

Günümüzde artık çok fazla tercih edilen ameliyatsız tedavi yöntemleri sayesinde kısa bir sürede bu inaçtı ve hızla yayılım gösteren sorunu tedavi edebilirsiniz. Başarı oranı klasik ameliyatlara nazaran çok yüksektir. Kondilom tedavisi sırasında en ufak bir lezyonun gözden kaçmaması gerekir. Gözden kaçan lezyon tekrar çoğalarak ortaya çıkacaktır. Bu nedenle güvenilir bir hekime gitmeniz çok önemlidir.
 
Kullanılan ameliyatsız tedavi yönteminde yüksek ışık altında yapıldığı için gözden kaçması beklenmez. Böylece tekrarlama olmasının önüne geçmiş olur. Ayrıca kullanılan tekniklerin sağladığı ısı sayesinde lezyonlar hücresel olarak parçalanıp yok olduğu için nüks etme riski minumuma iner. Diğer işlemlere göre ağrısız gerçekleşir ve kesin sonuç vermektedir. 
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Özer Özdemir
UZM. DR. Özer Özdemir
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

Hpv, cinsel temas yoluyla geçer ve 50 den fazla tipi bulunan viral bir rahatsızlıktır. Yaygın bir virüs olup seksüel anlamda aktif insanların hayatları boyunca en az bir kez karşılaştıkları bir hastalıktır. Genelde HPV tipleri erkeklerde penis ve anal çevre cilt içine alan genital bölge etrafında görülebilir.