Ameliyatsız Hemoroid (Basur) Tedavisi

ok Hemoroid Kaç Yaşında Görülür?

Hemoroid Kaç Yaşında Görülür?

Hemoroid oldukça yaygın bir rahatsızlıktır ve 50 yaş üzeri yetişkinlerin yaklaşık yarısında görülür. Hemoroid; anüs ve alt rektumda şişmiş ve iltihaplı damarlardır. Bu damarlar, bağırsak hareketleri sonrasında, ıkınma ya da gebelik döneminde bölgede yoğunlaşan baskı neticesinde şişer.

ok Hemoroid Kesin Tedavisi

Hemoroid Kesin Tedavisi

İleri evreye ulaşmamış, başlangıç aşamasında olan hemoroid (basur) evde bir takım uygulama ve önlemler alınarak ilerlemesi durdurabilir ve belirgin rahatlama sağlanabilirsiniz. Bura da önemli olan evde tedaviyi yapmak için uygun zamanı kaçırmamaktır. Erken dönemde fark edilmeyen ve kendi haline bırakılan hemoroid, zaman içerisinde çok daha ciddi seviyeye gelerek hastanın günlük yaşam kalitesini ve sağlığını tehdit eder hala gelir.

ok İç Hemoroid Bitkisel Tedavi

İç Hemoroid Bitkisel Tedavi

Hemoroid muayene olmaya utanıldığı için bitkiler ve doğal yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılan hastalıkların başında gelir. Hemoroid tedavisine başlamadan önce mutlaka teşhisi bir uzmana doğrulatmak gerekir. Çünkü hemoroid tedavisi yapıyorum derken erken teşhisin hayati önem arz ettiği kötü huylu bir hastalığın tedavisinin gecikmesine sebep olunabilir.

ok Kanamalı Hemoroid

Kanamalı Hemoroid

Bilindiği gibi hemoroid anal kanada bulunan toplardamar ağının genişleyip büyümesinden oluşur. Meme büyüyüp sarktıkça damar ağını örten mukoza tabakası incelir ve özellikle kabızlık durumunda sert dışkının sürtünmesi ve ıkınmanın getirdiği basınç artışı ile kılcal damarlar çatlayıp açılır ve kanama olur. Bu kanama sıklıkla parlak kırmızı renkte ve birkaç damla şeklinde olur.

ok Hemoroid (Basur)

Hemoroid (Basur)

Hemoroid hastalığı toplumda en sık görülen makat bölgesi hastalıklarından biridir. Hemoroid hastalığının en önemli bulgusu makat bölgesinde oluşan ağrı, dolgunluk, şişlik hissi, kaşıntı ve kanama şikayetiyle kendini belli eder.

ok Hemoroid Çeşitleri

Hemoroid Çeşitleri

Halk arasında basur olarak bilinen hemoroid bir çok insanında karşılaştığı bir hastalık türüdür. Basur, anüsün 2-3 cm içerisinde mevcut toplar damarLarın genişleme göstermesiyle birlikte meydana gelmektedir.

ok Hemoroid Basur Resimleri

Hemoroid Basur Resimleri

İç ve dış Hemoroid Basur resimleri, tromboze olmuş ve derece derece bütün Hemoroid resimleri. Basur memesi, makatta şişkinlik ve Hemoroid görüntüleri

ok Basur Tanısı

Basur Tanısı

Hemoroid halk arasında ‘’basur’’ olarak bilinen rahatsızlık, hastanın erkenden fark edebileceği kanama, ağrı, şişkinlik, akıntı ve kaşıntı gibi şikayetlerle kendini gösterebilecek bir rahatsızlıktır.

ok Hemoroid Doğal Tedavi

Hemoroid Doğal Tedavi

Hemoroidin çok uzun süre kontrolsüz bırakılması ve tedavi edilmemesi kronik kan kaybına, doku ölümüne, bağırsak düğümlenmelerine hatta anal ve kolorektal kanser gibi komplikasyonlara yok açabilir.Ancak hemoroid bitkisel tedavi ile semptomları hafifletebilirsiniz.

ok Hemoroid Bitkisel Tedavi

Hemoroid Bitkisel Tedavi

Bitkisel tedavi seçeneklerinin ortak özelliği hepsinin % 100 tedavi eder gibi akla zarar iddialarıdır. Hemoroid rahatsızlığını bitkisel ürünler tedavi etmez. Evet kısa bir süreliğine ağrıyı dindirir. Ancak olmuş hemoroid asla yok olmaz. Kesin çözüm için ameliyatsız tedavi yöntemleridir!

ok Hemoroid Kaşıntısı

Hemoroid Kaşıntısı

Bir diğer adıyla hemoroid olarak ta bilinen basur, anal bölge kaşıntılarına neden olan en sık rahatsızlık olarak karşımız çıkmaktadır. Fakat bütün makat kaşıntılarının nedeni basur ‘a bağlı olmayıp, yalnızca bir kısmını oluşturmaktadır. Hemoroid iç ve dış olarak iki grupta incelenir. İç hemoroid kaşıntıya sebep olmaz daha çok kanama şikayetleri görülür.

ok İnternal Hemoroid

İnternal Hemoroid

Makatın içinde bulunan hemoroidal damarlardan gelişir. Ağrısız kanama en önemli belirtisidir. Bazen internal hemoroidler dışkılama sırasında makattan dışarı çıkarlar ve hasta eline bir şişlik (meme) geldiğinden şikayet eder. Buna ek olarak dışkılama sırasında dışarı çıkan ve içeri girmeyen internal hemoroidler ağrıya neden olur.

ok Hemoroid Nedenleri

Hemoroid Nedenleri

Hemoroidin en temel nedeni kabızlık ve tuvalette uzun zaman geçirmek! Hemoroid denildiğinde sıklıkla iç hemoroidlerden bahsedilir. En temel anlamıyla hemoroid, makatta normal insan anatomisinde de mevcut damardan zengin yastıkçıkların dışa doğru sarkmaları, şişmeleri ve kanamaları ile ele gelen memeler, şişliklerin ortaya çıkması olarak tanımlanır.

ok Hemoroid Ameliyatı

Hemoroid Ameliyatı

Hemoroid ameliyatı için hastanın ameliyat gününden önceki akşam ishal yapıcı şurup içip bağırsaklarını boşaltması tavsiye edilir. Bu ameliyat sırasında doktora, ameliyat sonrasında ise hastaya kolaylık sağlar. Ameliyat öncesi en az 5-6 saat açlık gerekir.

ok Hemoroid Nedir Belirtileri Nelerdir?

Hemoroid Nedir Belirtileri Nelerdir?

Hemoroid (basur), makat bölgesinde bulunan hemoroidal damarların gevşemesiyle oluşur. Çeşitli sebeplerle baskıya maruz kalan rektum ve anüs arasındaki damarlar genişler ve anüsten dışarıya doğru çıkmaya başlar. Bu duruma hemoroid (basur) denir. Hemoroid (basur) halk arasında mayasıl olarak da bilinir.

ok İç Hemoroid Tedavisi

İç Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız iç hemoroid tedavisi için birçok yöntem kullanılmaktadır.Bunlar; Lazer ile tedavi, Elektro cerrahi ile tedavi Radyofrekans ile tedavi, Bant ligasyon ile tedavi, Hemoroid kurutucu ilaç ile tedavi, THD (Hemoroid arter ligasyonu) ile tedavi, Fotokoagülasyon ile tedavi sayılabilir.Ameliyatsız teknikler hastalığın evresine göre tek başına veya kombine olarak kullanılabilir.

ok Hemoroid Nasıl Olur?

Hemoroid Nasıl Olur?

Normal normlara göre günlük dışkılama ihtiyacı 2-3 kez olmalıdır. Ancak kişinin beslenme alışkanlığı bu sayıyı değiştirebilir. Aradaki fark çok fazla olmadığı sürece sorun teşkil etmez. Hemoroid oluşumu bu dışkılama ihtiyacı sırasında zamanla gerçekleşen bir olgudur.

ok Hemoroid Memesi

Hemoroid Memesi

Makatta hemoroid memesi görülmesinin belli başlı sebepleri vardır.Kişinin farkında olmadan yaptığı bazı davranışlar sonucu oluşur.Örneğin,tuvalet esnasında aşırı ıkınma,tuvalette çok uzun zaman geçirilmesi,sürekli olan kabızlık ve ishal durumu,aşırı kilo,bağırsaklarda toplardamarlar üzerinde basınç oluşturan hareketler.

ok Hemoroid Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hemoroid Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hemoroid ağrısına iyi gelen ve evde uygulanabilir birkaç uygulama vardır. Bu uygulamalar kısa süreliğine hemoroid ağrısına iyi gelir. Hemoroid ağrınız şiddetlenmeye başladığında, bir leğenin içine veya küvetin içine ılık su koyarak 15-20 dakika içinde oturmak ağrınızı hafiflettiğini hissedeceksiniz. Günde birkaç kez bu uygulamayı yapabilirsiniz.

ok Tromboze Hemoroid

Tromboze Hemoroid

Tromboze hemoroid yani diğer bir deyimle boğulmuş basur, özellikle dış hemoroidlerde anüsteki yastıkçık denilen oluşumlarda kanama olur. Dolayısıyla yastıkçık içinde bir pıhtı oluşur ve bu çoğu zaman bir nohut büyüklüğündedir. İşte bu kısa bir zaman içinde, örneğin sadece bir kaç saat içinde şiddetli ağrı, sertlik ,şişkinlik şikayetlerini de beraberinde getiren bu duruma tromboze hemoroid ya da boğulmuş basur denir.

ok İç Hemoroid Belirtileri

İç Hemoroid Belirtileri

İç hemoroidin birden çok belirtisi vardır.Bu belirtilerin en başında kanama gelmektedir. Ardından kaşıntı, yanma ve şiddetli ağrılar ile belirtiler artmaya başlar.

ok İç Hemoroid

İç Hemoroid

Kan damarları makat çevresinde yastık görevi sağlayan dokulardır. Makat bölgesinde aniden değişen kan akışı şiddetine bağlı istemsiz gaz ve dışkı çıkığı olabilir. Bu dokular ani değişikliklere engel olur. Anal kanal kalın bağırsağın bittiği, iç kısma iç hemoroid adı verilir.

ok Dış Basur Memesi Kendiliğinden Geçer mi?

Dış Basur Memesi Kendiliğinden Geçer mi?

Dış basur memesi kendiliğinden geçmez. Kesinlikle tedavi olmak gerekir.Dış basur memesi anüs bölgesine dışardan bakıldığında görülebilen memelerdir, büyüklükleri mercimek kadar olabileceği gibi yumurta kadar bile olabilmektedir.

ok Basur Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Basur Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Basur, toplumda yetişkinlerin neredeyse dörtte birinde zaman zaman ortaya çıkan yaygın bir rahatsızlıktır. Hemoroidlerde her zaman belirti görülmez. Ancak çoğu zaman. kaşıntı, rahatsızlık hissi ve kanama gibi belirtilerle kendini gösterir. Basur içerisinde kan pıhtısı oluşursa şiddetli bir ağrıya neden olur.

ok Gebelikte Basur

Gebelikte Basur

Gebelik, basur oluşumunu tetikleyen,eğer varsa basur yani hemoroidden kaynaklanan şikayetlerin daha da artmasına neden olan bir süreçtir.Gebelikte basur oluşumu şu şekilde gelişir.Bu dönemde kan basıncının artmasına bağlı olarak uterusta bir miktar büyüme olmaktadır.

ok Basur Memesi Nasıl Geçer?

Basur Memesi Nasıl Geçer?

Basur memesi için tedavi olmak sorunu kökten çözer. Kullanılacak olan krem ve ilaçlar her zaman için geçici çözümlerdir. Bu nedenle vakit kaybetmeden uzman proktoloji tarafından muayene olunmalı ve en uygun ameliyatsız tedaviye karar verilmelidir.

ok Basur Kanaması İyi midir?

Basur Kanaması İyi midir?

Vücudun neredeyse tüm her bölgesinde meydana gelen kanamalar iyi değildir. Çünkü herhangi bir kaza, darbe ya da hasar sonucunda yaralanmalardan dolayı ortaya çıkan kanamalar veya bu tarz basur veya benzeri makat hastalıkları kanamaları kişilerin kan kaybı yaşamasına neden olabilir.Yani basur kanaması iyi değildir.

ok Dış Basur Nasıl Geçer?

Dış Basur Nasıl Geçer?

Dış basurun geçmesi için mutlaka doktora muayene olunmalıdır. Oluşan dış basurun geçmesi için ameliyatsız tedaviler kullanılmaktadır. En uygun tedavi yöntemine ise doktor muayene sonrasında karar verir. Ameliyatsız yöntemlerde 5 dakika gibi kısa bir süre de müdahale işlemi tamamlanır.

ok Basur İçin Ne Yapmalı?

Basur İçin Ne Yapmalı?

Basur için evde çeşitli uygulamalar yapabilirsiniz; ılık su oturma banyosu, makat bölgesine soğuk kompres uygulamak, beslenme alışkanlıkların düzenlenmesi, basur ilaçları kullanmak (doktor reçetesiyle), çeşitli bitkisel yağlar kullanmak geçici rahatlama sağlayacaktır.

ok Basur Hastalığı

Basur Hastalığı

Anüs bölgesinde bulunan kan damarlarının genişlemesi, şişmesi ve ele gelmesi durumu toplumda hemoroid hastalığı olarak bilinmektedir.Ancak kesin tanı için mutlaka proktoloji uzmanına muayene olunması gerekir.

ok Basur Memesi Şişliği Nasıl İner?

Basur Memesi Şişliği Nasıl İner?

Basur şişliği memsi için önlem alınmaz ve ya tedavi edilmediği zaman ilerleyen süreçlerde sürekli ve daha da artmaktadır. Sürekli olarak görülen makattaki kanamalar daha sonrasında basur memelerinin da oluşması sebep olmaktadır. Bu basur memeleri kanamayla birlikte şişliklerin oluşmasına neden olup hastaya çok şiddetli ağrılar yaşatacaktır.

ok İç Basur Belirtileri

İç Basur Belirtileri

İç basur rahatsızlığının bir çok belirtisi vardır. Bunların en başında makatta kanama, anüs bölgesinde kaşıntı, anal bölgede meme oluşumu ve ağrı olmaktadır. İç hemoroid evresine göre belirtileri de değişmektedir.

ok Basur Kanamasına Ne İyi Gelir?

Basur Kanamasına Ne İyi Gelir?

Basur kanamasına ne iyi gelir, makat bölgesinde oluşan kanama genellikle basurun en çok görülen belirtisidir. İltihaplanmayla birlikte genişlemiş olan toplardamardaki basur memeleri genişleyerek şişer. Bu son derece ağrılı bir sorun olmakla birlikte, özellikle kabızlık durumundaki zorlanmayla birlikte basur kanaması meydana gelir.

ok İç Basur

İç Basur

Basur, bazen anüsün iç kısmında bazen de dış kısmında kendini gösterir. Bunu iki gruba ayırarak ve isimlendirilir ve incelenir. İç basur makatın kapanmasını sağlayan kasın üzerindeki toplardamarın genişlemesiyle ortaya çıkar. Dışarıya sarkan iç basur, elle basınca maruz kaldığında içi boşalır.

ok Basur Nasıl Geçer Bitkisel

Basur Nasıl Geçer Bitkisel

Basur rahatsızlığı mutlaka tedavi edilmelidir. Bitkisel ilaçlar ile tedavisi mümkün değildir. Evet kısa süreliğine ağrıyı hafifletir. Ancak hiçbir zaman kesin tedavi etmez.

ok Basur Memesi

Basur Memesi

Basur memesi için birçok ameliyatsız tedavi olmaktadır. Ancak bunların arasında en hızlı ve konforlu yöntem olan lazer tedavisi, hastaya birçok avantajı sağlamaktadır. Lazer tedavisinde aynı gün hem muayene hem de müdahale işlemi olunmaktadır.

ok Basur Neden Olur?

Basur Neden Olur?

Basura neden olan bir çok neden vardır. Bunlar arasında uzun süren kabızlıklar, gün boyu masa başında çalışmak, devamlı sandalyede oturmak suretiyle hareketsiz kalınan işler, tuvalette uzun süre kalmak, dışkılama esnasında boşaltım olayının kendiliğinden yavaş yavaş olmasını beklemeden aşırı şekilde ıkınmalar..

ok Hemoroid'e Ne İyi Gelir?

Hemoroid'e Ne İyi Gelir?

Hemoroid oluşumunun nedenlerden biri kabızlıktır. Sağlıklı beslenmek vücudumuz için oldukça önemlidir. Hastanın doğru beslenme alışkanlığıyla basur hastalığında korunmuş olur. Daha çok lif yönünden zengin ve posalı yiyecekler tüketilmesi gerekir.

ok Hemoroid Ameliyatı Sonrası

Hemoroid Ameliyatı Sonrası

Hemoroid ameliyatı sonrası iyileşme süresi, hastadan hastaya farklılık göstermektedir. İş ve sosyal hayata dönebilmesi de birkaç gün bazen hafta olabilir. Ancak yaralı bölgenin iyileşme süreci 3-4 haftayı bulmaktadır. Hemoroid ameliyatlarında, genelde makata tampon konulur.

ok Bayan Kadın Cerrah

Bayan Kadın Cerrah

Bayanlar anal bölge konusunda hassas, bizde kurum olarak o hassasiyeti ve konforu göstermekteyiz. Bu nedenle merkezimiz de kadın cerrah Op.Dr. Hatice Şahin çalışmaktadır. Kendisi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur.

ok Hemoroid İlacı

Hemoroid İlacı

Basur evresine göre ağrı derecesi de şiddetlenir. Bu ağrıların kesin çözüm yolu müdahale olmaktır. Ancak bazı hastalar krem ve ilaç ile iyileşmek ister. İlaçlar veya evde yapılacak olan ılık su oturma banyosu yalnızca hastanın geçici süre rahatlamasını sağlar. Etkisi geçince tekrar eski ağrılar baş gösterir. Bu nedenle evde zaman kaybı yaşamadan mutlaka doktora başvurmanız gerekir.

ok Basur Ağrısı Evde Nasıl Geçer?

Basur Ağrısı Evde Nasıl Geçer?

Basurun vermiş olduğu anlık rahatsızlıkları yatıştırmasın da evde yapabileceğiniz bazı uygulamalardan geçiyor. Bahsettiğimiz bu hızlı ancak geçici olan ipuçlarının bir çoğu kabızlıktan kaçınmanıza ve dışkıyı daha rahat yapmanızı kolaylaştırmanıza yardımcı olacaktır.

ok Basur Hangi Bölüm Bakar?

Basur Hangi Bölüm Bakar?

Basur hangi bölüm bakar, basur için genel cerrah bölümüne gidilmesi ve proktoloji uzmanına muayene olunması gerekir. Proktoloji uzmanı sadece makat hastalıkları alanıyla ilgilenir ve anal bölge hastalıklarında oldukça tecrübelidir.

ok Bagsur

Bagsur

Bagsur, makat bölgesinde yer alan ve istem dışı gaz kaçırmayı önleyen 3 ana toplardamar ile ilgilidir. Kişi dinlenme pozisyonunda iken bu atardamarlar şişer ve bölgeyi kapatır. Sürekli olarak kabızlık şikayeti olanlar ve uzun süre ayakta kalmak durumunda olan kişilerde bu atardamarlardaki basınçta artma olur ve bagsur kanama yapmaya başlar.

ok Mayasıl Otu

Mayasıl Otu

Ballıbabagiller familyasına ait olan ajuga türünü oluşturan bitkilere mayasıl otu adı verilir. Bitkinin yaklaşık olarak 45-50 türü bulunmaktadır. Bunlar tek yıllık ve çok yıllık olarak yetişmektedir. Ülkemizde tüm bölgelerimizde yaygın olarak yetişebilen bir bitkidir.

ok Bağsur

Bağsur

Halk arasında genellikle bağsur olarak bilinen hemoroid makat rahatsızlıkları arasında oldukça sık görülen hastalık türüdür. Bağsur vücudumuzun kalın bağırsağın son kısmındaki rektum veya anüste bulunan toplardamarların küçük kesecikler oluşturmasıdır.

ok Basur Bitkisel Tedavi

Basur Bitkisel Tedavi

Bitkisel tedavi seçeneklerinin ortak özelliği hepsinin % 100 tedavi eder gibi akla zarar iddialarıdır. Basur rahatsızlığını bitkisel ürünler tedavi etmez. Evet kısa bir süreliğine ağrıyı dindirir. Ancak olmuş basur asla yok olmaz. Kesin çözüm için ameliyatsız tedaviler şarttır!

ok Hemoroid İlaçları

Hemoroid İlaçları

Hemoroid ilaçları kesinlikle kesin çözüm değil yalnızca geçici bir rahatlama sağlamaktadır.

ok Mayasıl Nedir?

Mayasıl Nedir?

İnsanoğlu ömrü boyunca birçok rahatsızlıklar geçirir. Bu hastalıklar arasında mayasıl başta gelir. Mayasıl makat hastalığıdır ve hemoroidin halk arasındaki adıdır. Mayasıl anüs etrafında var olan damarların normal görevlerini yerine getirememesinden kaynaklanmaktadır.

ok Basur Kanaması

Basur Kanaması

Anal bölge de görülen kanmaların nedeni basur olabilir. Ancak, muayene sonrasında kesin neden belirlenir. Makat kanamalarının birçok nedeni olduğu bilinmelidir. Bu sebepten kanamalar kesinlikle önemsenmeli ve kanamanın kaynağı teşhis edilmelidir. Aksi taktirde çekinme duygusu ve ihmalkarlık kansere giden bir süreci başlatabilir.

ok Basur Merhemi

Basur Merhemi

Basur, toplumun yarısından fazlasında görülen bir makat hastalığıdır. Hemoroid halk arasında basur-mayasıl olarak geçer. Mahrem bölge olduğu için genelde insanlar muayene olmaktan çekinir ve evde tedavi yolları aramaya başlar. En yakın eczaneye gidip basur merkem ve ilaçlarına yönelir, rahatsızlığın üstesinden gelmenin yollarını ararlar. Ancak basur merkemi hiçbir zaman kesin çözüm yolu değildir. Her zaman geçici süreliğine ağrıyı dindirmeye çalışır.

ok Basur Kremi

Basur Kremi

Basur hastalığı yaşayanlar genelde basur kremi veya ilaçlarını kulaktan dolma bilgilerle gidip almak olur. Oysa bu yapılmaması gereken bir davranıştır. Çünkü kimine iyi gelen bir ilaç size yan etki yapabilir. Bu nedenle mutlaka doktor kontrolü altında kremler kullanılmalıdır. Aksi taktirde daha ciddi sorunlara neden olabilir.

ok Basur için Hangi Doktora Gidilir?

Basur için Hangi Doktora Gidilir?

Google aramalarında ''basur için hangi doktora gidilir'' gibi birçok kez arama yapılır. Evet, basur için proktoloji uzmanına muayeneye gidilmelidir. Çünkü proktoloji uzmanları yalnızca makat hatalıkları tanı ve tedavisiyle ilgilenmektedir. Bu nedenle basur belirtileriniz ortaya çıktığı zaman mutlaka doktora muayene olmalısınız.

ok Basura İyi Gelen Bitkiler

Basura İyi Gelen Bitkiler

İnternette birden fazla sitede basura iyi gelen bitkiler başlığı altında birçok kür ve karışımlar mevcuttur. Şöyle düşünün ki her ilaç her hastaya uygun olmadığı gibi, her rahatsızlığa bitkisel ilaçlar iyi gelmez. Alınan bu bitkiler kişide farklı komplikasyonlara neden olabileceği gibi çok ciddi sonuçlara zemin hazırlamaktadır.

ok Basur İlacı

Basur İlacı

Basur bir baş ağrısı gibi değildir. İlaç alındığında basurun tamamen ortadan kalkmasını beklemeyin. Çünkü basur ilacı kısa bir dönem için şikayetleri hafifletir. İlaç etkisi geçtiğinde basur ağrısı tekrar şiddetlenecektir. Bu nedenle tedaviyi ilaçta değil. Kesin çözüm olan ameliyatız tedavilerde bulun!

ok Mayasıl

Mayasıl

Makat kanalındaki damar yumaklarının sarkması – sıkışarak kanamasına neden olan hastalık türüne mayasıl adı verilmektedir. Mayasıl tıpta hemoroid olarak geçmektedir.

ok Hemorid Kremleri

Hemorid Kremleri

Hemoroid kremleri oluşan hemoroid pakelerin de hiçbir etkisi yoktur. Kısa bir süreliğine ağrıyı dindirir ancak kremlerin etkisi geçince ağrı tekrarlanacaktır. Bu nedenle asla tedavi amaçlı kullanılmaz. Kesin sonuç için ameliyatsız tedavi olabilirsiniz.

ok Hemoroit

Hemoroit

Halk arasında basur olarak ta bilinen hemoroit, makat bölgesinde en sık görülen rahatsızlıklardan biri olmaktadır.

ok Hemoroid Kanaması

Hemoroid Kanaması

Genelde hemoroid kanamaları taze parlak kırmızı renkte olur. Ancak bu dışkıya karışabileceği için bu durumu anlamam mümkün olmayabilir. Daha çok kabızlık ve tuvalette aşırı ıkınma sonucu gaitaya kan bulaşmaktadır. Bazen de tuvaletten kalktıktan sonra damla damla akar vaziyette kanamalar görülür.

ok Proktoloji

Proktoloji

Genel cerrah hekimleri birçok tanı ve tedavi yapmaktadırlar. Ancak makat bölgesinde birçok rahatsızlık görülebildiği için yalnızca bu hastalıklar üzerinde uzmanlaşmak gerektiği düşünülmüştür.Yalnızca makat hastalıklarıyla ilgilenen hekimlere ''Proktoloji Uzmanı'' adı verilir.

ok Hemoroid

Hemoroid

Hemoroid, anal bölgenin anatomisinin bozulması durumudur. Makat bölgesinde oluşan irritasyon sonucu doğal yapı bozulur ve kişinin tuvalet sırasında oldukça zorlanmasına neden olur. Tıp dilinde hemoroid, halk dilinde basur veya mayasıl olarak adlandırılır.

ok Basur

Basur

Basur, makat hastalıkları arasında en sık görülen rahatsızlık türüdür. Anüs bölgesinin birçok farklı nedenden zedelenmesi sonucu basur hastalığı ortaya çıkar. Anüs etrafı toplardamar ile çevrilidir.

ok Hemoroid  Doktoru

Hemoroid Doktoru

Hemoroid (basur), anal fissür (makat çatlağı), fistül, kıl dönmesi, genital siğil gibi şikayetleriniz olduğunda gitmeniz gereken ilgili bölüm genel cerrahi olup, ancak burada dikkat etmeniz gereken en önemli etken ise Proktoloji uzmanı olmasıdır. Proktoloji uzmanları sadece anal bölge hastalıkları alanıyla ilgilendikleri için ilgili hastalıklarla da oldukça tecrübelidirler.

ok Basur Ağrsı Nereye Vurur?

Basur Ağrsı Nereye Vurur?

Basur rahatsızlığına neden olan birçok faktör vardır. Bunların içinde; beslenme alışkanlıklarına bağlı kabızlık ve uzun süren ishaller, uzun süre oturmak, ağır eşya taşımak, uzun süre tuvalette oturma, aşırı kilo ve gebelik diye sıralayabiliriz.

ok Lazer ile Basur Tedavisi

Lazer ile Basur Tedavisi

Hemoroid rahatsızlığı tedavisi için tıp oldukça ilerlemiş, lazer ile basur tedavisi ile hastalar çok hızlı bir şekilde rahatsızlıklarından kurtulurlar. Bu nedenle acı çekmektense kısa sürede tedavi olunmalıdır. Lazerle hemoroid tedavisi hastaya bir çok avantaj sunmaktadır

ok Lazerle Basur Tedavisi

Lazerle Basur Tedavisi

Modern tıp sayesinde hastalar çok hızlı ve kolay bir şekilde tedavi olmaktadır. Bu lazerle basur tedavisi oldukça sık tercih edilen bir yöntemdir. Hemoroid şikayeti ile merkezimizde gelen hastalar; öncelikle bir kamera vasıtasıyla (rektosigmoidoskopi) muayene edilir. Muayenenin ardından kesin tanı konur.

ok Lazerle Hemoroid Tedavisi

Lazerle Hemoroid Tedavisi

Basur rahatsızlığı için lazerle hemoroid tedavisi kullanılmaktadır. Bu kullanılan yöntem ile hasta aynı gün hem muayene olmakta hem de müdahale işlemi yapılmaktadır. Hasta konforu ön planda olmaktadır.

ok Lazer ile Hemoroid Tedavisi

Lazer ile Hemoroid Tedavisi

Günümüzde birçok ameliyatsız tedavi yöntemleri bulunmaktadır ama hekimlerin en çok tercih ettiği ve başarı oranı diğerlerine göre oldukça yüksek lazer ile hemoroid tedavisi olmaktadır. Lazer ile hemoroid tedavisinde 5 dakika kadar kısa bir süre içinde hemoroid probleminizden kurtulabilirsiniz.

ok Basur Tehlikeli midir?

Basur Tehlikeli midir?

Basur tedavisi ihmal edilirse hastaya en büyük zararı kansızlık (anemi) olmaktadır. Ayrıca basuru olan insanlar rahatsızların dan dolayı sosyal faaliyetlerini büyük ölçüde yerine getirmekte zorlanacaklardır. Basur makat bölgesinde sürekli bir kaşınma hissi uyandıracağı için kişiyi günlük hayatında çok zor duruma düşürür.

ok Basur Kanama Yapar mı?

Basur Kanama Yapar mı?

Makat bölgesinde kanama görülmesi akla ilk basur rahatsızlığını getirir. Birçok şikayeti de beraberinde getiren basur kanama; ağrı, kaşıntı ve makatta dolgunluk hissi gibi birçok şikayetlere sebep olur.

ok Basur Kesin Çözüm

Basur Kesin Çözüm

Basur rahatsızlığı günümüzde çok sık duyduğumuz sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Rahatsızlığın ana nedeni uzun süren kabızlık diyebiliriz. Kabızlık sırasında makat bölgesi ince bir yapıya sahip olduğu için daha hızlı zarar görür. Tahriş olan bölgede önce küçük yırtıklar meydana gelir.

ok Hemoroid Hastalığı Nedir?

Hemoroid Hastalığı Nedir?

İnsanlarda kalın bağırsağın dışarı açılan en son kısmında süngersi yapıda damar ağları mevcuttur. Makat ve kalın bağırsağın en son bölümünde bulunan ve hemoroidal damarlar denilen bu yapıların genişlemesi ile hemoroid hastalığı oluşur.

ok Basurun Etkieri

Basurun Etkieri

Basur belirtileri arasında en başta kanama gelir ve bunun sonrasında kaşıntı ve ağrıda gelmektedir. Makattan kan gelmesi kabızlığa bağlı çatlaklardır. Makat çatlağı basur ile birlikte veya tek başına bulunabilirler. Bu çatlaklar cam kesiği gibi çok acı verir.

ok Hemoroid Ağrı Yapar mı?

Hemoroid Ağrı Yapar mı?

Anal bölgede meydana gelen birçok rahatsızlık vardır. Ancak hastalar bu bölgede yaşadıkları sorunları basur olarak ilişkilendirmektedirler. Hemoroid rahatsızlığı normalde çok fazla ağrı yapabilen bir rahatsızlık değildir. Tuvalet sırasında anüs dışına çıkan memenin, makat kasları tarafından sıkıştırılması ile ağrı meydana gelir.

ok Hemoroid Memesi  Nasıl İyileşir?

Hemoroid Memesi Nasıl İyileşir?

Hemoroid memesine karşı herhangi bir önlem alınmaz ve ya tedaviye başlanmaz ise ilerleyen evrelerde bu şikayetler artacaktır. Makatta görülen kanamalar zamanla çoğalır. Bu durum şiddetli ağrıyı da beraberinde getirir. Basur memesi kanaması kansızlığa neden olur.

ok Hemoroid Şişmesi

Hemoroid Şişmesi

Hemorid şişmesinin en önemli nedeni aşırı ıkınmaktır. Şiddetli ıkınmaya bağlı hemoroid damarlarında şişme ve genişleme zamanla da dışarı doğru sarkma meydana gelir. Makat bölgesinde oluşan bu memeler anal kaslar tarafından sıkıştırılır.

ok Hemoroid Kanaması Zararlı mıdır?

Hemoroid Kanaması Zararlı mıdır?

Hemoroid hastalığı hafife alınmamalı ve sonuçlarına bakıldığında da ciddi hastalıklara neden olduğu bilinmektedir. Belirtiler fark edildiği an itibariyle önlem alınması gerekir.

ok Basur Memesi Tedavisi

Basur Memesi Tedavisi

Makatta hemoroid memesinin görülmesinin bir çok sebebi vardır. Kişi farkında olmadan yapmış olduğu bir takım hareketler sonucu meme oluşur. Örneğin, dışkılama sırasında ıkınma , tuvalette uzun saatler geçirmek, devamlı kabız ve ishal olma durumu, fazla kilo, uzun süre ayakta kalmak gibi..

ok Kanamasız Hemoroid Belirtileri

Kanamasız Hemoroid Belirtileri

Kanamasız hemoroidler genelde makat civarında ufak memeler şeklinde ortaya çıkar. Anal bölge damarları içinde iltihap ve kirli kan dolması ile meydana gelir. Daha çok ıkınma sonucu oluşan hemoroidler bağırsak hareketlerinin düzensiz çalışması halinde kabızlığı olan kişilerde daha sık görülür.

ok Basur Kaşıntı

Basur Kaşıntı

Basurlar ufak ise kaşıntı yapmaz fakat memeler büyükse şiddetli kaşıntı görülür. Basur büyüdüğünde makat bölgesinin hava alması azalır ve o bölgenin nemlenmesine neden olur. Meydana gelen bu ıslaklık cilt yapısının dengesini bozar.

ok Doğum Sonrası Basur?

Doğum Sonrası Basur?

Basur problemi yaşayan kişinin ilk yapması gereken uzman bir doktora muayene olmaktır. Doktor muayene sonrasında tedaviye karar verir. İlk evrelerde basura karşı evde uygulanacak yöntemlerle rahatlaması sağlanabilir.

ok Basur Belirtileri

Basur Belirtileri

Basur belirtileri arasında en sık ve ilk görülen makatta kanama şikâyetidir. Makatta kanama şikâyeti her evrede görülür. Ancak kanamanın şiddeti basurun evresine göre değişir.1. evre hemoroidler zorlanmaya bağlı ara ara görülen kanama,2. Evreye geçişte her dışkılamada meydana gelir.

ok Basur Kaşıntı Yapar mı?

Basur Kaşıntı Yapar mı?

Makat rahatsızlıkları arasında en çok görülen şikayetlerin başında kaşıntı gelmektedir. Vücudun en hassas olan bölgesinde meydana gelen kaşıntı, birçok hastalığın belirti ve şikayeti olabilmektedir. Bu hastalıkların en sık görüleni basur (hemoroid) olup, evresine göre vermiş olduğu kaşıntı derecesi de şiddetlenmektedir.

ok Mayasıla Ne İyi Gelir?

Mayasıla Ne İyi Gelir?

Beslenme alışkanlıklarınız içinde mutlaka lifli gıdalar olmalıdır. Lifli gıdalar mayasıl (basur) dan korunmak için mükemmel gıdalardır. Lif kaynağı mısır, mısır gevreği, esmer pirinç, kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir, kuru erik, fındık, ceviz, lahana, karnıbahar, havuç, patates, ıspanak, kuşkonmaz, kabak, şalgam, brokoli, esmer ekmek, gibi gıdalar sürekli tüketilmelidir.

ok Dış Hemoroid Kendiliğinden Geçer mi?

Dış Hemoroid Kendiliğinden Geçer mi?

Dış basur maalesef kendi kendine geçebilen bir rahatsızlık değildir. Ara ara şikayetleri hafifletmek için ılık su banyosu vb. yöntemler uygulanabilir. Bu dış basurun rahatlamasını sağlar. Fakat hastaya asla tedavi etmez. Tamamen geçici çözümlerdir.

ok Hemoroid Tedavisi

Hemoroid Tedavisi

Hermoroid şikayeti olan hastalar öncelikle muayene edilir. Muayene ardından kullanılan ameliyatsız tedavi hakkında doktor hastaya bilgi verir. Sonrasında hasta odasına alınır. Müdahale işlemi için steril ameliyathaneye alınan hasta yaklaşık 5 dakika gibi kısa bir sürede müdahale işlemi tamamlanır.

ok Basur Nedir?

Basur Nedir?

Basur, anüs kanalın üst kısmında genişlemiş damar yumaklarıdır. Halk arasında mayasıl, tıp dilinde de hemoroid olarak bilinir. İç ve dış basur olarak ikiye grupta incelenir.Altta yatan sebeplerle birlikte zamanla anal kanalda yerleşen genişlemiş toplar damar yumakları makatın dışına doğru sarkar.

ok Çocuklar da Basur

Çocuklar da Basur

Çocuklar da farklı nedenlerden dolayı kabız olmak, makat damarların zorlanması sonucu şişmeler oluşur. Çocuklar yeterli sıvı almaması, suyun az içilmesi, sebze ve meyve lifli gıdalar yerine çikolota, fast food , muz, beyaz ekmek, peynir gibi yiyeceklerin fazla tüketilmesi kabızlığa sebep olur.

ok Hemoroid Tedavisi Evde Nasıl Yapılır?

Hemoroid Tedavisi Evde Nasıl Yapılır?

Basur tedavisinde evde çeşitli uygulamalar yapabilirsiniz; ılık su oturma banyosu, makat bölgesine soğuk kompres uygulamak, beslenme alışkanlıkların düzenlenmesi, basur ilaçları kullanmak (doktor reçetesiyle), çeşitli bitkisel yağlar kullanmak geçici rahatlama sağlayacaktır.

ok Hemoroid Şişliği Nasıl İner?

Hemoroid Şişliği Nasıl İner?

Makat etrafında oluşan basur memeleri erken tedavi edilmez ise olumsuz sonuçlar doğurur. İlerlemeye bağlı memeler daha çok şişer ve büyür. 3. Evre seviyesinde hemoroid memesi gaita çıkışında anüsten dışarı doğru çıkar. Dışkılama bitince tekrar içeri girer. Ancak bazı durumlarda tam tersi makat dışında kalabilir.

ok Hamilelikte Hemoroid

Hamilelikte Hemoroid

Hamilelikte hemoroid, kadınların yaşadığı en ciddi sorunlardan biridir. Hemen hemen her kadın hamileliğin belli bir döneminde mutlaka basur şikayetleri ile karşılaşır. Kimisi başlangıç döneminde yeni gebeliğin getirdiği beslenme bozukluğuna bağlı oluşan kabızlık sorunu sonrası, kiminde ilerleyen haftalarda bebeğin pelvik damarlarına yaptığı baskı nedeniyle büyük hemoroid sorunları yaşar.

ok Basur Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Basur Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Hemorid (basur) ağrısı gerekli koşullar oluşturulduğunda yaklaşık 1 ay sürecek ağrıya hazır olmanız gerekir. Bunun ilk hastası şiddetli olup, geri kalan haftada ağrı hafiflemeye devam eder. 1 ay boyunca ağrının geçmesini beklemek yerine uzman hekime gidilmesi önerilir.

ok Basur (hemoroid) Neden  Ortaya Çıkar?

Basur (hemoroid) Neden Ortaya Çıkar?

En öncelikli sebebi kabızlıktır. Bunun yanında uzun süren ishal durumu, aşırı kilo , genetik yatkınlık, hamilelik, zorlu doğum ve kötü beslenme alışkanlıkları gibi sebeplerden oluşabilmektedir.

ok Basura Ne İyi Gelir?

Basura Ne İyi Gelir?

Basur oluşumunun nedenlerden biri kabızlıktır. Sağlıklı beslenmek vücudumuz içi oldukça önemlidir. Basura ne iyi gelir, sorusunun cevabı ise beslenme alışkanlığıyla basur hastalığında korunmuş olursunuz.

ok Hemoroid Hastalığı Nasıl Olur?

Hemoroid Hastalığı Nasıl Olur?

Sağlıksız beslenmenin insan vücuduna olumsuz etkilerini görmekteyiz. Hemoroid yani basur insanların özellikle düzensiz beslenmelerine bağlı oluşmasına neden olmaktadır. Beslenmeyle doğu orantıda olan dışkı bu durumdan etkilenir. Kişinin kabız olmasıyla beraber çıkan sert ve kalın olan dışkı rektumdan çıkarken zorlanır ve makat bölgesindeki damarlara zarar verir. İşte bu sıra da zarar gören damarların genişlemesiyle hemoroid (basur) oluşmaya başlar.

ok Basur Nasıl Anlaşılır?

Basur Nasıl Anlaşılır?

Basur, hemoroid veya halk arasında mayasıl olarak da geçen hastalık, makatın çevresindeki damarların şişmesiyle oluşmaktadır.Makat çevresinde üç tane toplardamar yastıkçıkları bulunur.Bu yastıkçıklar birer air (hava yastıkçığı) gibi görev yapan ve vücutta çok ince bir kontrol mekanizması gerektiren , istemsiz gaz kaçırmayı önleyen kontrol mekanizması oluştururlar.

ok Basur Nasıl Olur?

Basur Nasıl Olur?

Basur'un tıptaki adı hemoroiddir. Halk arasında mayasıl olarak da bilinmektedir. Bir çok nedene bağlı olarak insan hayatında maalesef karşılaşma riski oldukça yüksek olan bu basur (hemoroid) genelde 16 ve 40’lı yaşlarda görülür.

ok Basur (Hemoroid) Nedir ?

Basur (Hemoroid) Nedir ?

Basur hastalığı genel olarak çevremizde sıkça duyduğumuz rahatsızlıklar arasındadır. Her 5 insanın 4 ‘ünde görülebilmektedir. Halk arasında basur olarak bilenen bu rahatsızlığın tıp dilinde ki adı hemoroid’dir.

ok Basur Başlangıcı

Basur Başlangıcı

Tıp dilinde hemoroid olarak adlandırılır. Basur, makat bölgesindeki toplardamarın iltihaplanması sonucunda oluşan bir hastalık türüdür. Genellikle kabızlık, ıkınma, uzun süre oturma, soğukla temas, uzun süren ishal, doğum sırasında ıkınma benzer nedenlerden dolayı iltihaplanmış olan damarların şişmesi ile meydana gelen bir hastalıktır.

ok Makatta Apse

Makatta Apse

Makat bölgesinde basite aldığımız şikayetler aslında içinden çıkılması zor olan hastalıkların göstergesi veya başlangıcı olabilmektedir. Bu şikayetlerden biri makatta ağrının olmasıdır.

ok Hemoroid Ne Demek?

Hemoroid Ne Demek?

Hemoroid hastalıklarının en doğru teşhis ve tanıyı koyabilmek için uzman doktor tarafından muayene esnasında çeşitli görüntüleme yöntemleri kullanılmaktadır. Kullanılan yöntemle birlikte daha doğru tedavi seçilmektedir.

ok Makat Bölgesinde Görülen Hastalıklar

Makat Bölgesinde Görülen Hastalıklar

Makat bölgesindeki oluşan rahatsızlıklara çevremizde çok sık karşılaşırız. Narin ve ince bir bölge olmasından dolayı şikayetler ciddi sonuçlar doğurabilir.İnsanlar bu sıkıntılarını çok fazla dile getiremedikleri için doktora gidemiyor ve olan rahatsızlıklarının farkında olmadan ilerlemesine olanak sağlıyorlar.

ok Hemoroid Ağrısı

Hemoroid Ağrısı

Makat hastalıkları arasında bilinenin tersine en az ağrı yapan hastalıklardan biri olan hemoroid daha sonraki evrelerde ağrı problemine sebep olmaktadır. Bir süreç göstermek gerekirse 3. ve ya 4. evre diyebiliriz.

ok Dış Basur?

Dış Basur?

Makat hastalıkları arasında çok sık karşılaşılan dış hemoroidler bir çok insanın çilesi haline gelmiştir. Dış basur aynı zamanda dış hemoroid olarak da geçmektedir. Tıp dilinde external hemoroid denmektedir.

ok Hemoroid Tedavi

Hemoroid Tedavi

Bir çok insan hayatın da en az bir defa bu sorunla karşılaşmış olup, aslında normal olan anatomik yapının farklı nedenlerle bozulmasıyla ortaya çıkan bir hastalık türüdür.

ok Hemoroidde Beslenme

Hemoroidde Beslenme

Hemoroid rahatsızlığının beslenme alışkanlıklarıyla yakından ilişkisi olduğu tartışılmaz gerçekler arasındadır.Bazı ailelerde beslenme ve buna bağlı kabızlık alışkanlığı hemoroidde en önemli etkiler arasındadır, tuvalette uzun süre kalmak gibi kötü tuvalet alışkanlığı da bazı ailelerde sık rastlanılan durumlardandır.

ok Basur Ne Demek?

Basur Ne Demek?

Hemoroid (basur), anüs bölgesindeki damarların büyümesidir.Aslında bir nevi varis de diyebiliriz. Basur hastalığı kalın bağırsaktaki toplardamarlar da uzun süren kabızlık ya da şiddetli ishal sonucunda ortaya çıkan bir tür rahatsızlık durumudur.

ok Dış Hemoroid

Dış Hemoroid

Dış hemoroid oluşumunu tek bir nedene bağlamak yanlış olur. Hemoroid oluşumunun bir çok sebebi vardır. Hemoroid oluşumunun bir çok sebebi vardır.Önemli nedenleri arasında beslenme alışkanlığıdır. 20. yüzyılda başlayan endüstrinin gelişmesine bağlı beslenme alışkanlıklarımızda da oldukça değişiklikler oldu. Günümüzde doğal posalı besinler azaldı.

ok Basur Ağrısı

Basur Ağrısı

Makat hastalıkları arasında bilinenin tersine en az ağrı yapan hastalıklardan biri olan Hemoroid diğer adıyla basur daha sonraki evrelerde ağrı problemine sebep olmaktadır. Bir süreç göstermek gerekirse 3. ve ya 4. evre diyebiliriz. Sık sık görülmemesine karşın ortaya çıktığında diğer ağrılardan farklı olarak 3-4 hafta sürer.Fakat önlem almanız için ilk olarak nedenlerine bakmak gerekmektedir.

ok Basur Belirtileri ve Basurdan Korunma Yolları

Basur Belirtileri ve Basurdan Korunma Yolları

Basur belirtileri arasında en sık ve ilk görülen makatta kanama şikâyetidir. Makatta kanama şikâyeti her evrede görülür. Ancak kanamanın şiddeti basurun evresine göre değişir.1. evre hemoroidler zorlanmaya bağlı ara ara görülen kanama, 2. Evreye geçişte her dışkılamada meydana gelir.

ok Hemoroid Başlangıcı Nasıl Olur?

Hemoroid Başlangıcı Nasıl Olur?

Gün içinde alınan farklı gıdalar bu dışkılama ihtiyacını değiştirebilir. Ancak aradaki far çok açılmadığı sürece, problem yaratmaz. Basurun meydana gelmesindeki en büyük etken ise, bu dışkılama sürecinde yaşanan olumsuzluklardır.

ok Makat Kenarında Şişlik

Makat Kenarında Şişlik

Makatta şişlik hemen hemen bütün makat hastalıklarında belirti olarak karşımıza çıkar. Hastalar genelde bu durumu taharet esnasında fark ederler. Makat bölgesinde, tümsek şeklinde değişik yapılarda meydana gelen oluşumlardır. Makattaki şişliğin sebebine bağlı, bu şişliğe eşlik eden farklı şikâyetler de olabilir.

ok Sigaranın Hemoroid (Basur) Hastalığına Etkisi

Sigaranın Hemoroid (Basur) Hastalığına Etkisi

Vücuttaki en hayati organdan başlayıp, saç teline kadar ciddi zararları olan sigaranın hemoroid üzerinde de dolaylı olarak olumsuz etkileri bulunmaktadır.

ok Hemoroid Hastalığında İlaç Tedavisi

Hemoroid Hastalığında İlaç Tedavisi

Basur tedavilerinde kullanılan ilaçlar 3 gruba ayrılır.Ağız yoluyla (oral) kullanılan ilaçlar.Topikal (krem veya jel formatında ) kullanılan ilaçlar.Fitil olarak kullanılan ilaçlar..

ok Hemoroid Nasıl Geçer?

Hemoroid Nasıl Geçer?

Hemoroid vakasında erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Yaygın görülen bu rahatsızlık, her 4 kişiden 3'ünde yaşanmaktadır. Hemoroid tıbbı tedavisi bulunan bir rahatsızlık türüdür.

ok Basur Nedenleri?

Basur Nedenleri?

Normal normlara göre günlük dışkılama ihtiyacı 2-3 kez olmalıdır. Ancak kişinin beslenme alışkanlığı bu sayıyı değiştirebilir. Aradaki fark çok fazla olmadığı sürece sorun teşkil etmez. Basur nedeni dışkılama ihtiyacı sırasında zamanla gerçekleşen bir olgudur.

ok Hemoroid Basur Tanı Yöntemleri

Hemoroid Basur Tanı Yöntemleri

Hemoroid (basur) mahrem bir rahatsızlık olduğu için hastalar genelde hekim muayenesinden mümkün olduğunca kaçınırlar. Makatta şişlik, kanama, yanma, ağrı gibi hemoroidin bilinen klasik bulguları nedeniyle kendilerince tanı koyup kulaktan dolma tedavi yöntemlerine başvurarak problemi çözmeye çalışabilirler.

ok Makatta Şişlik ve Kan Gelmesi

Makatta Şişlik ve Kan Gelmesi

Makatta ele gelen şişlik ve kanama hemoroid basur rahatsızlığının en belirgin bulgularındandır

ok Anal Tromboz Hemoroid Basur Nedir?

Anal Tromboz Hemoroid Basur Nedir?

Makatın ve kalın bağırsağın son bölümü olan rektumun içinde bulunan venöz yapının aşırı derecede genişlemesi, şişmesi ile birlikte makattan dışarıya çıkmasına hemoroid (basur) ya da halk arasındaki adıyla mayasıl denir.

ok Bayanlarda Hemoroid Basur Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri ?

Bayanlarda Hemoroid Basur Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri ?

Hemoroid rahatsızlığının oluşum aşamasında bayanlarla erkekler arasında fark yoktur. İnsan vücudunda anal kanal ve makat bölgesi yoğun damar yumakları içerir. Bu venöz yapı çeşitli sebeplerle zamanla deforme olur ve bu deformasyon sonucunda damarlar genişler.

ok Hemoroid Basur Kendiliğinden Geçer mi?

Hemoroid Basur Kendiliğinden Geçer mi?

Hemoroid kendiliğinden tamamen geçebilen bir rahatsızlık değildir. İlk evrelerde uzman hekimin önerileriyle kullanacağınız birkaç basit ilaç ve beslenme alışkanlığınızda yapabileceğiniz ufak değişikliklerle problem çoğu zaman çözülebilir.

ok Basur Nasıl Geçer?

Basur Nasıl Geçer?

Basur tedavisi konusunda genellikle beslenme alışkanlıkları ve çeşitli diyetler basurun iyileşmesi konusunda oldukça yardımcı faktörlerdir. Özellikle bitkisel bakımında ve liflerden zengin, kolestrolü düşük bir diyet uygulamak ve günde en az 2 -3 litre su içmek basuru atlatma konusunda elzemdir.

ok Makat Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir

Makat Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir

Makatta ağrı hissedildiğinde hangi doktora gidilir

ok Makat Ağrısı Nasıl Anlaşılır

Makat Ağrısı Nasıl Anlaşılır

Makat bölgesinde normalde olmayan değişiklikler ve şikayetler ortaya çıktığında kişi yolunda gitmeyen bir durum olduğunu fark eder. Tuvalet esnasında canının yanması, gaita çıkışı sırasında kanamaların görülmesi, yanma ve kaşıntı gibi problemler belirgin şekilde fark edilir.

ok Makatta Ağrı Nasıl Geçer

Makatta Ağrı Nasıl Geçer

Makat ağrısı nasıl geçer

ok Makatta Ağrı Çeşitleri

Makatta Ağrı Çeşitleri

Makat ağrısının türleri

ok Makat Muayenesi Nasıl Yapılır?

Makat Muayenesi Nasıl Yapılır?

Makat muayenesi işlemi nasıl yapılmaktadır

ok Makat Muayenesi Hangi Bölüm

Makat Muayenesi Hangi Bölüm

Makat muayenesinin, tecrübeli ve uzman genel cerrahlar tarafından yapılması önerilir. Özellikle bağırsak hastalıkları ve makat bölgesi hastalıkları konusunda uzmanlaşmış genel cerrahlar tarafından yapılır. Bu hekimlere aynı zamanda proktolojı uzmanı, progtalog ve ya kokorektal cerrah adı verilir.

ok Makat Muayenesi İçin Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Makat Muayenesi İçin Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Makat muayenesi olmak için ne zaman doktora gidilmelidir?

ok Makat Darlığı Nasıl Anlaşılır?

Makat Darlığı Nasıl Anlaşılır?

Makat darlığı belirtileri nelerdir?

ok Makat Darlığı Nedenleri?

Makat Darlığı Nedenleri?

Makat darlığı oluşum sebepleri

ok Makat Darlığına Hangi Doktor Bakar?

Makat Darlığına Hangi Doktor Bakar?

Makat darlığına hangi bölüm bakar?

ok Makat Darlığı Nedir?

Makat Darlığı Nedir?

Makat darlığı nedir?

ok Makattan Akıntı Tipleri

Makattan Akıntı Tipleri

Makat bölgesi iltihabının tipleri

ok Makat İltihabı Belirtileri

Makat İltihabı Belirtileri

Makat iltihabının belirtileri

ok Makat Akıntısı Neden Olur?

Makat Akıntısı Neden Olur?

Makat akıntısının nedenleri nelerdir?

ok Makat Kanaması İçin Hangi Doktora Gidilir?

Makat Kanaması İçin Hangi Doktora Gidilir?

Makat kanamasına hangi doktor bakar

ok Makattan Kan Gelmesi Neyin Belirtisidir ?

Makattan Kan Gelmesi Neyin Belirtisidir ?

Makat kanamasının belirtileri nelerdir

ok Makat Kanaması Tehlikeli Midir ?

Makat Kanaması Tehlikeli Midir ?

Makat kanaması ne anlama gelir

ok Makat Kanaması Neden Olur ?

Makat Kanaması Neden Olur ?

Makat bölgesinde kanamanın birçok sebebi vardır.

ok Makat Şişliği Neden Olur ?

Makat Şişliği Neden Olur ?

Makat şişliği oluşum sebepleri nelerdir?

ok Makat Şişliğine Ne İyi Gelir ?

Makat Şişliğine Ne İyi Gelir ?

Makatta şişliğine iyi gelen durumlar;

ok Makatta Şişlik Varsa Ne Yapmalı

Makatta Şişlik Varsa Ne Yapmalı

Makatta şişlik varsa yapılması gerekenler nelerdir

ok Makatta Şişlik Nedir ?

Makatta Şişlik Nedir ?

Makat bölgesindeki şişlik hissi nedir

ok Hemoroid Basur Tedavisinde Oturma Banyosu Önemi

Hemoroid Basur Tedavisinde Oturma Banyosu Önemi

Oturma banyosu, makat bölgesi hastalıklarında ve daha önce bu bölgeden operasyon geçirmiş, müdahale yapılmış hastaların takibinde kullanılan bir yöntem olarak tanımlanır.

ok Basur Ağrısına Ne İyi Gelir?

Basur Ağrısına Ne İyi Gelir?

Basur Ağrısına Ne İyi Gelir; Kabız kalmayı önleyici kayısı ve kuru incir, kuruyemiş olarak badem, ceviz ve taze fındık gibi hafif yağlılar seçilmelidir. Söz konusu besinler hemoroidin oluşumunu ve ilerlemesini engellemektedir. Ayrıca meyveleri tüketirken de kabukları ile tüketmekte fayda vardır çünkü meyvelerin kabukları zengin birer posa kaynağıdır.

ok Hemoroid Basur Kansere Dönüşür Mü

Hemoroid Basur Kansere Dönüşür Mü

Hemoroid basur, genellikle kanser ile çok sık karıştırılır.

ok Kadınlarda Basur ve Sebepleri

Kadınlarda Basur ve Sebepleri

Kadınlarda basur nasıl oluşur ve sebepleri nelerdir

ok Hemoroid Basur Tedavisinde Yeni Trendler

Hemoroid Basur Tedavisinde Yeni Trendler

Hemoroid basur tedavisinde ana oluşum sebebi ve bu oluşumun doğurduğu sorunlar açısından hastalığa yaklaşılır

ok Ameliyatsız Basur Tedavisi

Ameliyatsız Basur Tedavisi

Basur (hemoroid) hastalığının tedavisi

ok Kalıtsal Hemoroid

Kalıtsal Hemoroid

Hemoroid basur hastalığında kalıtsal geçişler

ok Hemoroid Spor

Hemoroid Spor

Hemoroid hastalığında sporun yeri nedir

ok Acı ve Baharatlı Yemek Hemoroid Yapar mı?

Acı ve Baharatlı Yemek Hemoroid Yapar mı?

Hemoroid basur hastalığında acı ve baharatlı besinler

ok Hemoroide Karşı Alınabilecek Önlemler

Hemoroide Karşı Alınabilecek Önlemler

Hemoroid hastalığına karşı alınabilecek önlemler nelerdir

ok Hemoroid Seyri

Hemoroid Seyri

Hemoroid (basur) seyri nasıldır

ok Hemoroid Deri Çıkıntısı

Hemoroid Deri Çıkıntısı

Hemoroid hastalığında deri çıkıntısı ne anlama gelir

ok Basur Makat Temizliği

Basur Makat Temizliği

Basur (hemoroid) oluşumunda makat temizliğinin etkisi nedir

ok Hemoroid Kanserleşir mi?

Hemoroid Kanserleşir mi?

Hemoroid herhangi bir hastalığın ön belirtisi ya da kanser habercisi midir

ok Hemoroid Karın İçi Basıncı

Hemoroid Karın İçi Basıncı

Karın içi basıncına bağlı oluşan hemoroid hastalığı

ok Fast Food Yemek Hemoroid Yapıyor

Fast Food Yemek Hemoroid Yapıyor

Düzensiz beslenmenin başında gelen fast foodlar hemoroid oluşumuna sebep oluyor

ok Hemoroid Önlemleri Nelerdir

Hemoroid Önlemleri Nelerdir

Hemoroid hastalığına karşı alınabilecek önlemler nelerdir

ok Hemoroid Fast Food

Hemoroid Fast Food

Hemoroid fast food ilişkisi

ok Çocuklarda Hemoroid Belirtisi

Çocuklarda Hemoroid Belirtisi

Çocuklarda hemoroidin belirtileri nelerdir

ok Çocuklarda Hemoroidi Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır

Çocuklarda Hemoroidi Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır

Çocuklarda hemoroid oluşumunu engellemek için neler yapılabilir

ok Çocuklarda Tuvalet Alışkanlığı

Çocuklarda Tuvalet Alışkanlığı

Çocuklarda tuvalet alışkanlığı ve hemoroid ilişkisi

ok Çocuklarda Hemoroid Oluşumu

Çocuklarda Hemoroid Oluşumu

Çocuklar hemoroid neden olur

ok Çocuklarda Hemoroid Sorunu

Çocuklarda Hemoroid Sorunu

Çocuklarda hemoroid olur mu

ok Hemoroidin Kanserle İlgisi Var Mı

Hemoroidin Kanserle İlgisi Var Mı

Hemoroid (basur) kanserle ilişkisi

ok Hemoroidde Doğru Besinler Tüketmek

Hemoroidde Doğru Besinler Tüketmek

Hemoroid hastalığında tüketilmesi gereken doğru besinler nelerdir

ok Hemoroid Ameliyat Ne Zaman Yapılır

Hemoroid Ameliyat Ne Zaman Yapılır

Hemoroid Ameliyatı eğer hemoroid ileri safhadaysa yapılmaktadır.

ok Hemoroid Bitkisel Tedavisi Mümkün mü?

Hemoroid Bitkisel Tedavisi Mümkün mü?

Hemoroid hastalığında bitkisel tedavi var mıdır

ok Hemoroid Kremleri Faydalı Mıdır

Hemoroid Kremleri Faydalı Mıdır

Hemoroid hastalığında kullanılan kremler nasıldır

ok Hemoroid 5 Dakikada Tedavi

Hemoroid 5 Dakikada Tedavi

Hemoroid (basur) ameliyatsız tedavisi yalnızca 5 dakika sürmektedir

ok Hamilelikte Hemoroide Yaklaşım Nasıldır

Hamilelikte Hemoroide Yaklaşım Nasıldır

Gebelikte hemoroid yani basur tedavisi zorlu bir süreçtir.

ok Hemoroid Beslenme

Hemoroid Beslenme

Hemoroidi engellemek ya da iyileştirmek için ne gibi besinler tüketilmelidir

ok Hemoroid Diyeti Nasıl Olmalıdır

Hemoroid Diyeti Nasıl Olmalıdır

Hemoroid (basur) hastalığında uygulanabilecek diyet

ok Makat Kaşıntısı Basur Olabilir

Makat Kaşıntısı Basur Olabilir

Hemoroid (basur) makatta kaşınmalara sebep olabilir

ok Hemoroid İlaç Tedavisi Mümkün mü?

Hemoroid İlaç Tedavisi Mümkün mü?

emoroid hastaları utandıklarından dolayı uzun süreler boyunca doktora gitmezler. Doktorlara gitmek yerine aktarlardan, konu komşudan gelişigüzel bir biçimde ilaç almaktadırlar.

ok Gebelikte Hemoroide Önlem Almak Mümkün mü?

Gebelikte Hemoroide Önlem Almak Mümkün mü?

Gebelik döneminde hemoroid hastalığına yakalanmamak için ne gibi önlemler alınabilir

ok Hamilelikte Hemoroidi Önlemek İçin Ne Yapılmalıdır

Hamilelikte Hemoroidi Önlemek İçin Ne Yapılmalıdır

Hamilelik döneminde hemoroid hastalığını önlemek için yapılması gerekenler nelerdir

ok Gebelikte Hemoroid Neden Olur?

Gebelikte Hemoroid Neden Olur?

Gebelik döneminde hemoroid oluşumu

ok Hemoroid Kanaması Nedir?

Hemoroid Kanaması Nedir?

Hemoroid kaynaklı kanamalar hakkında

ok 4. Derece Kronik Hemoroid

4. Derece Kronik Hemoroid

4. Derece kronik hemoroid nedir

ok 4. Derece Akut Hemoroid

4. Derece Akut Hemoroid

Dördüncü derece akut hemoroid nedir

ok Hemoroid Lazer Vaporizasyon

Hemoroid Lazer Vaporizasyon

Hemoroid tedavisinde lazer vaporizasyon nasıldır

ok Hemoroid Anal Dilatasyon

Hemoroid Anal Dilatasyon

Hemoroid anal dilatasyon nedir

ok Hemoroid Vasotopik Ajanlar

Hemoroid Vasotopik Ajanlar

Hemoroid hastalığında vasotopik ajanların kullanımı

ok Hemoroid Topikal Uygulamalar

Hemoroid Topikal Uygulamalar

Hemoroid hastalığında topikal uygulamalar nasıldır

ok Hemoroid Ultrasonik Pake Ligasyonu

Hemoroid Ultrasonik Pake Ligasyonu

Basur (hemoroid) ultrasonik pake ligasyonu nasıldır

ok Hemoroid Sorular

Hemoroid Sorular

Hemoroid tedavisi hakkında en çok merak edilenler...

ok Basur Hemoroid Nedir

Basur Hemoroid Nedir

Hemoroid (basur) hastalığı hakkında

ok Hemoroid Ameliyatsız Tedavi

Hemoroid Ameliyatsız Tedavi

Hemoroid ameliyatsız tedavisi ve diğer tedaviler

ok Kabızlık ve Hemoroid

Kabızlık ve Hemoroid

Kabızlık ve hemoroid arasındaki ilişki nedir

ok 4. Derece Hemoroid

4. Derece Hemoroid

4. Derece iç hemoroid nedir ve belirtileri nelerdir

ok 3. Derece Hemoroid

3. Derece Hemoroid

3. Derece hemoroid nedir ve belirtileri nelerdir

ok 2. Derece Hemoroid

2. Derece Hemoroid

2. Derece iç hemoroid nedir ve belirtileri nelerdir

ok 1. Derece Hemoroid

1. Derece Hemoroid

1. Derece iç hemoroid nedir ve belirtileri nelerdir

ok Hemoroid ve Başka Hastalıklar

Hemoroid ve Başka Hastalıklar

Hemoroid başka bir hastalığa döner mi

ok Hemoroid Tedavisi Olunmazsa Ne Olur?

Hemoroid Tedavisi Olunmazsa Ne Olur?

Hemoroid basur tedavisi olunmaz ise neler ortaya çıkabilir

ok Hemoroid Hakkında

Hemoroid Hakkında

Hemoroid hakkında bilinmesi gerekenler

ok Hemoroid ve İltihabi Barsak Hastalıkları

Hemoroid ve İltihabi Barsak Hastalıkları

İltihabi barsak hastalıklarında hemoroid nasıldır

ok Hemoroid Hastalığının Evreleri?

Hemoroid Hastalığının Evreleri?

Hemoroid basurun evreleri nasıldır

ok Hemoroid Gebelik

Hemoroid Gebelik

Gebelik döneminde hemoroid

ok Hemoroidal Hastalıklarda Portal Hipertansiyon

Hemoroidal Hastalıklarda Portal Hipertansiyon

Hemoroidal hastalıklarda portal hipertansiyon varlığı nedir

ok Akut Strangüle Hemoroid Tedavisi

Akut Strangüle Hemoroid Tedavisi

Akut strangüle olmuş hemoroid basurun tedavi seçenekleri nasıldır

ok Hemoroid Sebepleri

Hemoroid Sebepleri

Hemoroid basurun sebepleri

ok Defekografi

Defekografi

Defekografi nedir ve nasıl kullanılmaktadır

ok Hemoroid Sigmoidoskopi

Hemoroid Sigmoidoskopi

Hemoroid hastalığında ve diğer hastalıklarda sigmoidoskopi tetkiki nasıldır

ok Hemoroid Ayırıcı Tanı

Hemoroid Ayırıcı Tanı

Hemoroid ayırıcı tanısında önemli özellikler nelerdir

ok Hemoroid Yakma Tedavileri

Hemoroid Yakma Tedavileri

Hemoroid tedavisinde yakma yöntemleri nelerdir

ok Hemoroid Doku Bozukluğu

Hemoroid Doku Bozukluğu

Hemoroid hastalığında doku bozuklukları

ok Hemoroid Anoskopi

Hemoroid Anoskopi

Hemoroid hastalığında anoskopi nasıldır

ok Hemoroid Anorektal Elektromiyografi Testi

Hemoroid Anorektal Elektromiyografi Testi

Hemoroidde anorektal elektromiyografi testi nedir

ok Hemoroid Muayene

Hemoroid Muayene

Hemoroid hastalığında muayene nasıldır

ok Hemoroid ve Diğer Hastalıklar

Hemoroid ve Diğer Hastalıklar

Hemoroid rahatsızlığının şikayetleri ile başvuran hastalarda görülen diğer hastalıklar nelerdir

ok Hemoroid Tedavisi Ne Zaman Olunmalıdır

Hemoroid Tedavisi Ne Zaman Olunmalıdır

Ne zaman hemoroid tedavisi olunması gerekir

ok Dış ve İç Hemoroid

Dış ve İç Hemoroid

Hemoroid iç ve dış problemleri nelerdir

ok Basur Oluşma Nedenleri

Basur Oluşma Nedenleri

Basur neden oluşabilmektedir

ok Basur Tedavisi

Basur Tedavisi

Basur tedavisi nasıldır

ok Basur Hastalığında Tanı

Basur Hastalığında Tanı

Basur tanısı nasıl konulmaktadır

ok Basur Dereceleri

Basur Dereceleri

Basur dereceleri nelerdir

ok Bayanlarda Basur

Bayanlarda Basur

Bayanlarda basur sebepleri

ok Hemoroid Oluşum Nedenleri

Hemoroid Oluşum Nedenleri

Hemoroid basurun oluşum sebepleri neler olabilir

ok Hemoroid Diyet

Hemoroid Diyet

Hemoroid hastalığında doğru beslenme nasıl olmalıdır

ok Hemoroid ve Beslenme

Hemoroid ve Beslenme

Hemoroid (basur) beslenmenin önemi

ok Hemoroid ve Portal Hipertansiyon

Hemoroid ve Portal Hipertansiyon

Portal hipertansiyon varlığında hemoroid nasıldır

ok Hemoroid Lenfoma ve Lösemi

Hemoroid Lenfoma ve Lösemi

Lenfoma ve Lösemi hastalığının varlığında hemoroid ciddi bir sorun olarak ele alınmalıdır.

ok Hemoroid Semptom

Hemoroid Semptom

Hemoroid semptomları nelerdir

ok Hemoroid ve İltihabı Bağırsak Hastalıkları

Hemoroid ve İltihabı Bağırsak Hastalıkları

İltihabi bağırsak hastalığında hemoroid ameliyatı olur mu

ok Hemoroid Hakkında Bilinmeyenler

Hemoroid Hakkında Bilinmeyenler

Basur (hemoroid) hastalığı ile ilgili bilinmeyenleri sizler için derledik

ok Her Hemoroide Bant ve Boğma Uygulanır mı?

Her Hemoroide Bant ve Boğma Uygulanır mı?

Bant veya boğma girişimi her hemoroide uygulanır mı

ok Hemoroid Skleroterapi Komplikasyonlar

Hemoroid Skleroterapi Komplikasyonlar

Skleroterapi tedavisi sonrasında ne gibi komplikasyonlar oluşabilir

ok Hemoroid Skleroterapi Kime Uygulanmaz

Hemoroid Skleroterapi Kime Uygulanmaz

Hemoroid basur tedavisinde uygulanan skleroterapi tekniği kimlere uygulanmaz

ok Hemoroid Skleroterapi Avantaj ve Dezavantajarı

Hemoroid Skleroterapi Avantaj ve Dezavantajarı

Hemoroid tedavisinde kullanılan skleroterapi yönteminin avantaj ve dezavantajları nelerdir

ok İnfrared Koagülasyonu Kimlere Yapılmaz

İnfrared Koagülasyonu Kimlere Yapılmaz

İnfrared koagülasyon işlemi hangi durumdaki bireylerde uygulanmaz

ok  İnfrared Koagülasyon Avantajları ve Dezavantajları

İnfrared Koagülasyon Avantajları ve Dezavantajları

İnfrared Koagülasyon tekniğinin avantajları ve dezavantajları nelerdir

ok Hemoroid İnfrared Koagülasyon

Hemoroid İnfrared Koagülasyon

Hemoroid tedavisinde infrared koagülasyon nasıldır

ok Hemoroid Bipolar Koagülasyon

Hemoroid Bipolar Koagülasyon

Hemoroid tedavisinde bipolar koagülasyon nasıldır

ok Hemoroid Oturma Banyosu

Hemoroid Oturma Banyosu

Oturma banyosu hemoroid hastalığında etkili midir

ok Basur Tanısı Nasıl Konulur

Basur Tanısı Nasıl Konulur

Basur (hemoroid) tanısı nasıl konulmaktadır

ok Kadınlarda Hemoroid Sebepleri

Kadınlarda Hemoroid Sebepleri

Hemoroid (basur) kadınlarda görülme sebepleri

ok Hemoroid Başka Hastalıkların Habercisi Mi

Hemoroid Başka Hastalıkların Habercisi Mi

Hemoroid basur başka hastalıkların ön belirtisi olabilir mi

ok Hemoroid Neden Olur?

Hemoroid Neden Olur?

Hemoroid rahatsızlığı neden oluşur

ok Hemoroid Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hemoroid Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hemoroid hastalığının tedavisi nasıldır

ok Makat Ağrısı

Makat Ağrısı

Başlı başına bir hastalık olmayan makatta ağrı bir çok sebepten dolayı ortaya çıkabilecek bir rahatsızlıktır.

ok Hemoroid Basur Nedir

Hemoroid Basur Nedir

Hemoroid Basur nedir

ok Hemoroid Evreleri

Hemoroid Evreleri

Hemoroid kaç evreden oluşur

ok Hemoroide Hangi Bölüm Bakar

Hemoroide Hangi Bölüm Bakar

Hemoroid rahatsızlığına hangi doktor ve hangi bölüm bakar

ok Hemoroid Tanı

Hemoroid Tanı

Hemoroid (basur) tanı nasıl konulur

ok Hemoroidden Korunmak

Hemoroidden Korunmak

Hemoroid rahatsızlığından uzak durmak için yazımızda belirttiğimiz önerileri dikkate almalısınız.

ok Hemoroid Hangi Hastalıklara Benzer

Hemoroid Hangi Hastalıklara Benzer

Hemoroid (basur) hangi hastalıklar ile karıştırılır

ok Hemoroid Aşamaları

Hemoroid Aşamaları

Hemoroidin aşamaları nasıldır

ok Hemoroid Dereceleri

Hemoroid Dereceleri

Hemoroid basur kaç derecesi vardır ve bunlar nelerdir

ok Kadınlarda Hemoroid

Kadınlarda Hemoroid

Kadınlarda hemoroid rahatsızlığı ile ilgili bilgiler

ok Hemoroid Makat

Hemoroid Makat

Hemoroid oluşumunda, kişisel temizlik ve makat bölgesi temizliğinin bir ilgisi var mıdır

ok Hemoroid Tipleri

Hemoroid Tipleri

Hemoroidin kaç tipi vardır ve bu tipler nelerdir

ok Hemoroid Zararlı Gıdalar

Hemoroid Zararlı Gıdalar

Hemoroidin önemli sebeplerinden biri olan kabızlığı önlemek için hastaların, besinlerde seçiçi olması gerekir.

ok Hemoroid Yararlı Gıdalar

Hemoroid Yararlı Gıdalar

Hemoroid hastaları, besinlerde seçiçi olmalı ve sindirim sistemine olumlu etki eden gıdaları tüketmelidirler.

ok Hemoroid Tedavisinde Hemoroidektomi

Hemoroid Tedavisinde Hemoroidektomi

Hemoroidektomi yöntemi nedir

ok Nüks Etmiş Hemoroid Tedavisi

Nüks Etmiş Hemoroid Tedavisi

Hemoroidler türüne göre tekrar edebilir, o yüzden doğru tanı ve doğru tedavi yöntemi seçimi önemlidir.

ok Hemoroid İlaç Tedavisi

Hemoroid İlaç Tedavisi

Hemoroid hastalığında ilaç tedavisi mümkün müdür

ok Hemoroid Beslenme ve Spor

Hemoroid Beslenme ve Spor

Hemoroid hastalığında beslenme ve spor ilişkisi

ok Her Belirti Hemoroid Değildir

Her Belirti Hemoroid Değildir

Çoğu yetişkin hasta şikayetlerinin asıl sebebi ne olursa olsun, basurlarından yakınırlar.

ok Tromboze Hemoroid Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tromboze Hemoroid Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tromboze hemoroidden sonra nelere dikkat etmek gerekmektedir

ok Tromboze Hemoroid Tedavisi

Tromboze Hemoroid Tedavisi

Tromboze hemoroid tedavisinin temel prensibi nedir

ok Tromboze Hemoroid Neden Oluşur

Tromboze Hemoroid Neden Oluşur

Tromboze hemoroid oluşumunda etkili olanlar nelerdir

ok Tromboze Hemoroid Nedir

Tromboze Hemoroid Nedir

Tromboze hemoroid rahatsızlığı nedir

ok Hemoroid Kanserleşme

Hemoroid Kanserleşme

Hemoroid (basur) kanserleşir mi, sorusu herkesin aklına takılmaktadır. İşte cevabı...

ok Hemoroid Tedavisi Sonrası Olumsuzluklar

Hemoroid Tedavisi Sonrası Olumsuzluklar

Hemoroid tedavi sonrası ne gibi olumsuzluklar yaşanabilir

ok Hemoroid Neden Oluşur

Hemoroid Neden Oluşur

Hemoroid oluşuma sebep olan etkenler

ok Hemoroid Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Hemoroid Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Hemoroid hastalarının özen göstermesi gerekenler nelerdir

ok Hemoroid Tedavisi Uygulamaları

Hemoroid Tedavisi Uygulamaları

Hemoroid tedavisi konusunda uygulanan yöntemler nelerdir

ok Hemoroid Şikayetler

Hemoroid Şikayetler

Hemoroid hastalarında en sık görülen şikayetler nelerdir

ok Hemoroid Nedir?

Hemoroid Nedir?

Hemoroid, kişinin makat bölgesinde anüs etrafında bulunan damarların büyümesidir. Büyüyen bu damarlara varis de denmektedir. Hemoroid (basur) problemi kalın bağırsaktaki toplardamarlar da uzun süren kabızlık ya da şiddetli ishal sonucunda ortaya çıkan bir tür rahatsızlık durumudur.

ok Hemoroid Türleri

Hemoroid Türleri

Hemoroid kaç gruba ayrılır

ok Hemoroid Oluşum Sebepleri

Hemoroid Oluşum Sebepleri

Hemoroidin oluşum sebepleri nelerdir

ok Hemoroid Belirtileri

Hemoroid Belirtileri

Çeşitli sebeplerle baskıya maruz kalan rektum ve anüs arasındaki damarlar genişler ve anüsten dışarıya doğru çıkmaya başlar. Bu duruma hemoroid (basur) denir. Hemoroid (basur) halk arasında mayasıl olarak da bilinir. Hemoroid internal (iç) hemoroid ve external (dış) hemoroid olmak üzere ikiye ayrılır. İç hemoroidlerin 4 ayrı evresi bulunmaktadır.

ok Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Merkezimizde ameliyatsız yapılan hemoroid tedavisinin diğer cerrahi yöntemlere göre avantajları